- USG
- USG Doppler
- USG serca
- USG Ortopedyczne
- jak przygotować się do usg
USG układu moczowego
Zapraszamy do Przychodni Medycznej Pramed na prywatne badanie USG układu moczowego w Szczecinie. Wykonujemy także inne rodzaje badań ultrasonograficznych. W celu umówienia wizyty skontaktuj się z rejestracją przychodni.
USG układu moczowego odbywa się w ramach rozszerzenia USG jamy brzusznej. W jego przebiegu szczególną uwagę zwraca się na obszar pęcherza moczowego i poddaje się ocenie stan jego ścian. W przypadku mężczyzn w trakcie USG układu moczowego ocenie zostaje poddana także wielkość i struktura gruczołu krokowego. Celem badania jest ustalenie, jaka ilość moczu zalega w pęcherzu.
Pierwszy etap badania odbywa się przy pełnym pęcherzu, dlatego należy wcześniej upewnić się, że jest on napełniony. Drugi etap odbywa się po opróżnieniu pęcherza.
USG układu moczowego – wskazania do wykonania badania
Ultrasonografię układu moczowego w szczególności powinny wykonać osoby, które borykają się z problemami z oddawaniem moczu. Wcześniej należy jednak wykonać badanie moczu. Jeśli wynik badania wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas jest to sygnał do umówienia się na USG układu moczowego.
Ponadto, USG układu moczowego należy wykonać, jeśli pacjent zmaga się z objawami opisanymi poniżej:
- ból przy oddawaniu moczu;
- bóle w lędźwiowym odcinku kręgosłupa;
- częstomocz;
- częste oddawanie moczu w nocy;
- krwiomocz;
- dolegliwości bólowe w podbrzuszu;
- guz wyczuwalny w obrębie jamy brzusznej;
- schorzenia gruczołu krokowego.
USG układu moczowego – kto powinien je wykonać?
Niezwykle ważne jest, aby w pewnych przypadkach wykonywać badanie ultrasonograficzne układu moczowego w ramach profilaktyki. Jednym z nich jest rozpoczęcie badań profilaktycznych u mężczyzn po 50. roku życia w celu obserwacji prostaty.
Co wykrywa USG gruczołu krokowego?
W trakcie USG układu moczowego osoba przeprowadzająca badanie może zaobserwować:
- torbiele i guzy,
- wodonercze,
- zwężenie tętnicy nerkowej, kamicę nerkową,
- nieprawidłowy rozmiar moczowodu,
- zmiany w prostacie.
USG układu moczowego – jak się przygotować?
Dzień przed badaniem należy zadbać o lekkostrawną dietę i zrezygnować z napojów gazowanych, aby uniknąć wzdęć, które mogą zaburzyć wynik badania. Na kilka godzin przed USG układu moczowego nie powinno się nic jeść. Należy pamiętać o tym, aby pęcherz był wypełniony.
USG układu moczowego – jakie są przeciwwskazania do badania?
USG nie wykorzystuje promieniowania, nie ma zatem żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Badanie jest nieinwazyjne i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie rentgenowskie. Badanie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Masz pytania?