- USG Ortopedyczne
- USG
- USG Doppler
- USG serca
- jak przygotować się do usg
USG węzłów chłonnych
Zapraszamy do Przychodni Medycznej Pramed na USG węzłów chłonnych w Szczecinie. USG węzłów chłonnych to bezpieczne, niebolesne i nieinwazyjne badanie obrazowe. W celu umówienia terminu zapraszamy do kontaktu z rejestracją naszej przychodni. Gwarantujemy szybkie terminy.
Węzły chłonne – gdzie się znajdują?
Węzły chłonne stanowią część układu limfatycznego człowieka. Rozmieszczone są niemal we wnętrzu całego ciała człowieka, jednak najwięcej jest ich pod pachami, a także w pachwinach oraz w okolicy szyi i żuchwy.
Pełnią one bardzo ważną funkcję w organizmie – chronią organizm przed patogenami. Węzły chłonne są połączone z naczyniami chłonnymi. Walczą z chorobotwórczymi drobnoustrojami, zatem wspierają naszą odporność. Rozróżnia się:
- węzły szyjne,
- węzły pachwinowe,
- węzły pachowe,
- węzły podżuchwowe,
- węzły zauszne.
Co wykrywa USG węzłów chłonnych?
USG węzłów chłonnych to badanie, które ma szerokie zastosowanie w diagnostyce schorzeń i nieprawidłowości w ich obrębie. Umożliwia m.in. wykrycie:
- zmian nowotworowych węzłów chłonnych,
- stanów zapalnych,
- cyst,
- torbieli,
a także chorób, takich jak:
- gruźlica,
- chłoniaki,
- mononukleoza,
- toksoplazmoza,
- białaczka.
Wskazania do wykonania USG węzłów chłonnych
Wskazaniem do ultrasonografii węzłów chłonnych jest ich bolesność, powiększenie, a także zmiany skórne widoczne w miejscach ich występowania.
Powiększenie węzłów chłonnych usytuowanych pod skórą może manifestować występowanie stanu zapalnego w organizmie. Wyczuwalne stwardnienie w obrębie węzła nie musi oznaczać nowotworu – w ich otoczeniu mogą utworzyć się również cysty, torbiele czy ropnie.
Aby odróżnić rodzaj schorzenia, należy wykonać właśnie USG.
USG węzłów chłonnych jest również przydatne w przebiegu biopsji cienkoigłowej, w trakcie której pobierany jest materiał tkankowy, który następnie poddawany jest ocenie histopatologicznej.
USG węzłów chłonnych – jak przygotować się do badania?
USG węzłów chłonnych nie wymaga żadnego przygotowania. Wyniki badania dostępne są zaraz po zakończeniu badania. W sytuacji, gdy w trakcie badania lekarz zaobserwuje ewentualne nieprawidłowości, może być konieczne poszerzenie diagnostyki o inne metody diagnostyczne.
Masz pytania?